Performans Yönetimi

Performans Yönetimi

Neden performansı ölçmeliyiz?

Performans yönetim sürecine, çoğu zaman yöneticiler ve çalışanlar sadece tamamlanması gereken bir iş gözüyle bakıyorlar. Aslında bu sadece bir insan kaynakları uygulaması mı, yoksa yönetim sürecinin bir parçası mı?

Performans yönetim sürecini gözden geçirdiğimiz bir çalışmada, yöneticilerden biri ‘performans notlarına inanmadığını, zaten bin tane farklı işi olduğunu’ söyledi, ‘Hedeflerle yönetime karşıyım!’ diye de ekledi. Elbette bunu ilk kez duymuyoruz.

Aslında ilk doğduğumuz anda bile hedeflerimiz var; büyümek, konuşmak, emeklemek ve sonra yürümek. Ebeveynlerin gündeminde; bebeğin kaç gram aldığı veya hangi ayda ilk adımı attığı var. Hedef yürümek ise; aile bebeğin elinden tutuyor, destek oluyor, ilk adımda kutluyor ve takdir ediyor.

Performans sistemi etkin bir yönetim aracı olabilir. Çalışanlarımıza yön gösteren, iletişimi güçlendiren, takdir etmemiz gereken konuları veya destek vermemiz gereken noktaları bize işaret eden bir araç. Ancak kimi zaman asıl amacı unutup, araca odaklanmıyor muyuz?

  • Şirkete özgü performans yönetim yaklaşımını oluşturmak
  • Hedef belirleme, izleme ve değerlendirme aşamalarında destek vermek